Tak to sa to nerobí… alebo smutný príbeh terasy vo Vojke

on
Categories: BLOG

Dobre realizovaná terasa z kvalitného materiálu vydrží minimálne 20 rokov. Ako je teda možné, že sa niekomu po 6 mesiacoch začne drevo krútiť  a deformovať? Veď ste zaplatili 75€/m2 a teraz toto?

sibirsky smrekovec terasa sibirsky smrekovec terasa sibirsky smrekovec terasa

ČO sa vlastne stalo?

Keď sa spojí niekoľko zlých rozhodnutí a postupov v jednom projekte, stačí 6 mesiacov a katastrofa je na svete. Poďme si ich vymenovať:

  1. Neoverený montážny systém – drevo je živý materiál. Aby nám dobre a dlho slúžilo, musí byť dodržaný správny postup inštalácie. V tomto prípade realizačná firma navŕtala skrutky do hrany dosky (zboku) a tým ju spojili s podkonštrukčným hranolom. Dosky sa po krátkom čase z hranola vyťahujú, deformujú a začínajú tancovať. Toto bude pokračovať ďalej, keďže ide leto a sucho.
  2. Zle vysušené drevo. Sibírsky smrekovec, ktorý bol v tomto projekte použitý, bol zle (rýchlo) vysušený. Preto teraz praská.
  3. Nerozmiešaný olej s pigmentom. Terasa na niektorých miestach zošednutá a niekde má pigmentový náter. Pri správnej aplikácii by úprava s pigmentom mala vydržať minimálne 2 roky. Tu z dreva odchádza po 6 mesiacoch. Vyzerá to tak, že olej bol na drevo nanesený pri vysokej vzdušnej vlhkosti, a preto do dreva dobre nevsiakol.
sibirsky smrekovec terasa
zlý montážny systém
sibirsky smrekovec terasa
zle vysušené drevo praská
sibirsky smrekovec terasa
zle rozmiešaný olej s pigmentom

ČO s tým?

 

Sú 2 možnosti:

Najlacnejšia je s pridanou hodnotou seba rozvoja 🙂 Budete si systematicky rozvíjať svoju mieru tolerancie a vnútornej rovnováhy. Zmierite sa s pocitom, že budete mať v nohách triesky a potom prestanete na chate chodiť naboso úplne. Časom si úplne zvyknete na šľapky.

Druhá najlacnejšia, okamžite terasu demontujete (strata 75€/m2 + demontáž 8-10€/m2) a znova kúpite a namontujete to isté, pokiaľ chcete zostať v tejto „módnej“ kategórii, akou je sibírsky smrekovec. Alebo ho vymeníte za niečo lepšie, z iných drevín.

Táto terasa sa už žiaľ, nikdy nebude dať používať v pôvodnom zmysle a jej stav sa bude každým dňom zhoršovať.

Jej oprava by patrila medzi najdrahšie riešenie.

 

Poučenie na záver

Je dôležité vybrať si správnu drevinu pre danú lokalitu.

Ak sa chcete vyhnúť takýmto neveselým zážitkom, príďte sa k nám bezplatne poradiť. Možno vám to ušetrí nemalé peniaze a ešte viac nervov.