DLH Slovakia

Olej alebo lak?

Súboj medzi lakovanou a olejovou povrchovou úpravou dreva dodnes nemá jednoznačného víťaza. Ide skôr o osobný pocit a preferenciu konkrétneho užívateľa. Určite však treba zohľadniť stupeň zaťaženia, typ podlahy a spôsob využívania priestoru. Výrobcovia prinášajú stále nové vlastnosti, aby predĺžili životnosť, uľahčili údržbu a eliminovali nevýhody rôznych úprav drevených povrchov. Predtým ako sa definitívne rozhodnete, ponúkame vám prehľad výhod a nevýhod, ktoré vám vaša voľba prinesie. Prispôsobte výber vášmu životnému štýlu. Podlaha ho má podčiarknuť, nie utlmiť.

Lak

Lakovanie je tradičnou a najrozšírenejšou povrchovou úpravou drevených podláh. Lakované podlahy sú odolné voči vode a mechanickému opotrebeniu. Ľahko sa udržiavajú. Životnosť závisí od kvality laku, no bez väčších zásahov by mala podlaha vydržať približne 15 - 20 rokov.

Praktická povrchová úprava

Podľa preferovaného vzhľadu zvoľte matný, polomatný alebo lesklý povrch. Je to vec vkusu, no veľa ľudí a architektov vyhľadáva umelo no moderne pôsobiaci lesklý a studený lak. Lakovaná podlaha tiež kĺže viac, čo isto ocenia tanečné sály, no nie vaše deti alebo pes. Ochranný  film na povrchu síce podlahu spevní, no zároveň dokonale „uzavrie“ póry dreva. Drevo nedýcha a vám neumožní precítiť teplý a príjemný dotyk skutočného dreva. Na druhej strane vďaka jednoliatej vrstve stačí jednoduchá a rýchla pravidelná údržba vlhkou handrou či mopom. Špina a voda sa držia iba na povrchu ochranného laku a idú ľahko dolu. Ak chcete podlahu rozmaznať, doprajte jej občas prípravok na ošetrovanie a údržbu lakovaných drevených parkiet.

Dobrý lak je dostatočne tvrdý a elastický zároveň

Lak musí byť dostatočne tvrdý, aby podlahu chránil pred vplyvom vlhkosti, vtláčania a oteru. Zároveň musí byť aj elastický, aby odolal rozmerovým zmenám dreva, a nevznikali nevzhľadné špáry, ktoré spôsobujú zmeny teplôt a vlhkosti. Dnes je nášľapná vrstva mimoriadne odolná vďaka lakovaniu s 3 – 8 vrstvami vytvrdzovanými pomocou UV žiarenia. Treba mať na pamäti, že masívne podlahy sa lakujú až po položení na mieste, aby ostal zachovaný ochranný film na celom povrchu. V obytných priestoroch použite laky na vodnej báze, keďže sú bezpečnejšie a zdravšie. Problém praskania príliš hrubej vrstvy laku je už len mýtom z minulosti.

 Škrabance? Nepoškriabeš!

Asi najväčšou nevýhodou lakovaných podláh je, že povrch poškodený od škrabancov a rýh, je možné opraviť jedine celoplošným prebrúsením a opätovným prelakovaním celej podlahy.  Ide o časovo aj finančne náročnú akciu. Podobne ako pri aute, prvý škrabanec bolí najviac. Ak nie ste typ, ktorý tieto škrabance prehliada, máte zvieracích domácich miláčikov, milujete chodenie v opätkoch alebo často presúvate nábytok, myslite nato, že ani najlepší majster neurobí lokálnu opravu tak, aby nebolo opravované miesto vidieť!

Olej

Olejované parkety v súčasnosti rastú v predajnosti vo svete aj na Slovensku. Olejová povrchová úprava je zdravšia a podlaha vyzerá prirodzenejšie a ľahšie sa lokálne opravuje. Olej ochráni drevenú podlahu cca 2 - 5 rokov, je ho však potrebné priebežne dopĺňať. Voskový olej ochráni podlahu dokonca na 5 - 10 rokov.

Zdravá povrchová úprava

Dnes už kvalitnú olejovanú podlahu možno porovnávať s vysoko zaťažovaným lakom. Ocenia ju hlavne rodiny s malými deťmi a milovníci zvierat. Škrabance sú totiž menej viditeľné a pokiaľ vzniknú, tak je oprava jednoduchá a dá sa urobiť aj lokálne. Olej vytvára na povrchu zamatový povrch. Zachováva teplý, priamy a prirodzený kontakt s drevom. Na povrchu parkety je krásne vidno štruktúru dreva, póry a kresbu, jedinečnú a charakteristickú pre každý druh dreviny. Kartáčovaný aj hobľovaný povrch ošetrený olejom je príjemný na pohľad aj na dotyk, pri chôdzi ostáva mäkký pocit a zvuk. Veľkou výhodou je široká farebná škála odtieňov oleja. Odtieň je možné vybrať podľa vašich  predstáv  pri zachovaní kresby dreva. Farba je trvanlivejšia aj voči oderu,  nakoľko sa pigment nachádza už v oleji a preniká do hlbších vrstiev dreva. Čas hrá v jeho prospech, pridáva na kráse a originalite. Čerstvosť povrchu sa obnoví jednoducho nanesením prípravku na ošetrovanie a údržbu olejových drevených parkiet. Keďže povrch parkiet nie je hladký ako pri lakovaných parketách, škrabance a drobné ryhy sa v ňom stratia. Pri poškodení je jednoduchá a svojpomocná možnosť lokálnej opravy bez nutnosti brúsenia celej plochy. Opravované miesto sa užívaním scelí s ostatným povrchom a časom už miesto len ťažko nájdeme.

Olej chráni drevo do hĺbky

Olej vytvára vysokú ochranu pretože prenikne do hĺbky dreva a chráni ho zvnútra. Drevo je chránené do hĺbky nielen na povrchu. Povrch však naďalej dýcha – póry ostávajú otvorené. Vodné pary či vodná vlhkosť môžu voľne odchádzať. V zime nevznikajú špáry a podlaha sa nevydúva. Olejovanú úpravu odporúčame aj na podlahové kúrenie. Olej odporúčame skôr pre podlahy z tvrdšieho dreva a do miestností ako sú kúpeľne, keďže potrebujú hĺbkovú ochranu proti vlhkosti. Do vysoko zaťažovaných priestorov pouvažujte radšej nad voskovou úpravou, ktorá predlžuje ich životnosť.

Škvrny a údržba - ako na olejovanú podlahu?

Asi najväčšou nevýhodou olejovaných podláh sú škvrny, ktoré ostávajú po vode. Môže zato otvorená štruktúra pórov dreva. Olejovaný povrch nie je veľmi odolný ani voči chemikáliám. Podlahu nikdy neumývajte jarovou vodou alebo prípravkami určenými na odmasťovanie! V neprospech hovorí aj ťažšia údržba. Podlaha je náchylnejšia na zachytávanie nečistôt, preto je nutná údržba pravidelným vysávaním či umývaním vlhkou handrou. Pomocníkom vám bude parketové mydlo, ktoré po aplikácii cca raz za mesiac, drevo ochráni a vyživí. Ak sa vám zdá, že podlaha je suchá alebo má „vychodené“ miesta, doplňte parketám olej a budú vyzerať ako nové. Olej je potrebné podlahe priebežne dopĺňať- prvýkrát po 1 – 2 rokoch,  ďalšie olejovanie postačí až po dlhšom čase, napríklad s maľbou stien raz za 3-5 rokov.

Na záver

Čo je pre jedného výhoda, druhému prekáža. Každá povrchová úprava je jedinečná a je len na vás, pre ktorý typ povrchovej úpravy sa nakoniec rozhodnete. Myslite na celkový dizajn interiéru a atmosféru, ktorú chcete docieliť. Snáď vám náš prehľad vlastností dopomohol k správnemu rozhodnutiu. Ak máte ďalšie otázky, naši predajcovia vám radi pomôžu s výberom. Príďte sa presvedčiť do našich predajní.